Lekkie Pióro

Blog pisany lekkim piórem

Motoryzacja

Elektryczne pojazdy – przyszłość czy fikcja?

Rozwój technologii sprawia, że sektor transportu coraz częściej zwraca uwagę na alternatywne źródła zasilania.

Wiele wskazuje na to, że przyszłość należy do pojazdów z napędem elektrycznym. Choć mitów na ten temat jest nie mniej. Czas sprawdzić, co jest faktem, a co jeszcze fikcją.

Na czym polega fenomen elektrycznych pojazdów?

Elektromobilność jest dzisiaj jednym z najważniejszych trendów w motoryzacji. Najważniejszym dla niej atutem jest niewątpliwie korzyść dla środowiska. Pojazdy z napędem elektrycznym nie emitują szkodliwych substancji na miejscu, co przekłada się na ograniczenie emisji CO2.

Jednak jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Elektryczne pojazdy są przede wszystkim bardziej efektywne. Przekładają większą część energii na ruch niż pojazdy spalinowe – nie muszą też zużywać paliwa na chłodzenie, co oznacza, że mniej energii jest marnowane.

Czy elektryczne pojazdy użytkowe są dostępne?

Innym często podnoszonym problemem jest dostępność samochodów elektrycznych. Przysłowiowy brak ładowarek, wysokie ceny, czy też ograniczony wybór modeli to kolejne elementy, które odstraszają potencjalnych nabywców. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Infrastruktura ładowania rozwija się w ekspresowym tempie, a producenci prześcigają się w prezentowaniu nowych, elektrycznych modeli. Ceny, choć wciąż wyższe niż w przypadku aut spalinowych, systematycznie spadają.

Elektryczne pojazdy a energia

Podstawową kwestią, która budzi najwięcej wątpliwości, jest źródło energii dla samochodów elektrycznych. Czy rzeczywiście energia, którą zużywają, jest mniej szkodliwa dla środowiska niż paliwo? Jak wynika z wielu badań, nawet jeśli energia zużywana przez pojazdy elektryczne pochodzi z elektrowni węglowych, to i tak są one mniej szkodliwe dla środowiska niż auta spalinowe. Co więcej, wraz z rozwojem energetyki odnawialnej, bilans ekologiczny aut elektrycznych będzie tylko poprawiał się.